Συνδικαλιστική άδεια στους εκπαιδευτικούς της Δ.Π.Ε Καστοριάς

Με απόφαση του Διευθυντή Εκπαίδευσης της Δ.Π. Ε Καστοριάς χορηγείται στους εκπ/κούς που υπηρετούν το σχολικό έτος 2018-2019 στην Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Καστοριάς και συμπερλαμβάνονται στον πίνακα εκλογέων για συμμετοχή στην ετήσια Γενική Συνέλευση του συλλόγου και στις εκλογές που θα διεξαχθούν για το ΔΣ του συλλόγου, για την 88η Τακτική Γενική Συνέλευση του κλάδου και για αντιπροσώπους στην ΑΔΕΔΥ, συνδικαλιστική άδεια μιας ημέρας με πλήρεις αποδοχές, και πιο συγκεκριμένα την Τετάρτη 05-06-2019 προκειμένου να διευκολυνθεί η συμμετοχή τους στην γενική συνέλευση και η άσκηση των συνδικαλιστικών τους δικαιωμάτων.

Οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι θα κάνουν χρήση της όποιας διευκόλυνσης υποχρεούνται να προσκομίσουν στις υπηρεσίες τους βεβαίωση με την οποία θα πιστοποιείται η συμμετοχή τους στην ανωτέρω διαδικασία, σε αντίθετη περίπτωση οφείλουν να παραβρεθούν στην σχολική μονάδα όπου υπηρετούν.