Θέμα: 7ο Δημοτικό Σχολείο Καστοριάς – Ο μύθος του Θησέα – Μια ταινία stop motion animation με lego.

Ο μύθος του Θησέα (7′)

Μια ταινία stop motion animation με lego.
 Η ιδέα αυτή  ξεκίνησε λίγο πριν ξεσπάσει η πανδημία και διακόπηκε αρκετές φορές λόγω της καραντίνας, ωστόσο κατάφερε τελικά να ολοκληρωθεί, παρά τις αντίξοες συνθήκες. Αποτελεί ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα, στο πλαίσιο της συνεργασίας του μαθήματος της Θεατρικής Αγωγής και του μαθήματος της ιστορίας της Γ τάξης του 7ου Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς (σχολ. έτος 2020-21) .Το σενάριο γράφτηκε  από τα ίδια τα παιδιά, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους, κας Κ. Αξιώτη κι έχει ως θέμα τον μύθο του Θησέα, εξ αφορμής της αρχαίας Ελληνικής μυθολογίας που διδάσκονται τα παιδιά στην Γ΄ τάξη. Η σκηνοθεσία επίσης, έγινε από τα  τα παιδιά, με τη καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Θεατρικής Αγωγής του σχολείου, κας Α. Νούτση. Η ταινία έχει επιλεγεί για να συμμετέχει στην 21η camera zizanio του 24ου Φεστιβάλ της Ολυμπίας που διεξάγεται από τις 27 Νοεμβρίου έως τις 4 Δεκεμβρίου 2021.
Πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε τα στάδια της δημιουργίας της ταινίας:
Πατήστε στον παρακάτω  σύνδεσμο για να δείτε την ταινία:
Ο κατάλογος του Φεστιβάλ της Ολυμπίας, στον οποίο συμπεριλαμβάνεται και η ταινία: